Zachráňte malého podnikateľa v záujme ekonomického rastu Slovenska

(Petícia prezidentovi Slovenskej republiky)

Malý podnikateľ hrá najdôležitejšiu úlohu v ekonomickom raste a rozvoji krajiny. Samozrejme, nielen v priemyselnej sfére, ale tiež v poľnohospodárstve a v oblasti služieb. Zamyslime sa aspoň krátko nad podrobnosťami..

  1. Podporuje tvorbu kapitálu. Malý podnikateľ podporuje tvorbu kapitálu mobilizovaním úspor občanov.
  2. Vytvára pracovné miesta. Zamestnáva ľudí, aby zabezpečil chod svojho podniku. Poskytuje okamžité a široké spektrum pracovných miest pre nezamestnaných, čím rieši v spoločnosti ťažko riešiteľný problém.
  3. Podporuje vyvážený regionálny rozvoj. Malý podnikateľ podporuje rozvoj priemyselných odvetví aj v okrajových oblastiach a tým napomáha zmazávaniu regionálnych disproporcií. Rast priemyslu a obchodu do týchto oblastí prináša množstvo spoločenských benefitov ako je cestná doprava, vzdelanie, voľnočasové príležitosti, zdravotná starostlivosť, atď. Rastie kvalita života v každom smere.
  4. Znižuje koncentráciu ekonomických síl. Priemyselný rozvoj bežne vedie ku koncentrácii ekonomických síl v rukách niekoľkých jednotlivcov, čím dochádza k rastu monopolov. Podnikateľ prispieva k rozvoju spoločnosti znižovaním koncentrácie príjmov a bohatstva.
  5. Tvorba a distribúcia bohatstva. Aktivity malého podnikateľa tiež zabezpečujú rovnomerné rozdelenie príjmu a bohatstva tým, že inšpirujú ostatných ľudí, vštepujú im podnikateľského ducha a povzbudzujú ich tak k zárobkovej samostatnosti.
  6. Rast HDP a Per Capita (príjmu na obyvateľa). Malý podnikateľ stále vyhľadáva príležitosti. Povzbudzuje efektívnu mobilizáciu zdrojov kapitálu a zručností, prináša nové produkty a služby a rozvíja trh aj po stránke ekonomického rastu.
  7. Zlepšenia životnej úrovne. Malý podnikateľ zavádza a používa inovácie, aby ponúkol široký výber tovaru a služieb s vynaložením nízkych nákladov, pretože chce obstáť popri konkurencii. To umožňuje ľuďom dostať sa k tovaru lepšej kvality za nižšie ceny a tým zvýšiť svoju životnú úroveň.

Prekážky pre malého podnikateľa

Korupcia je vážny balvan na ceste sociálneho, ekonomického a politického rozvoja krajiny. Korupcia podkopáva právny štát a vedie k plytvaniu vzácnych zdrojov. Demoralizuje demokratické politické systémy a podkopáva rešpektovanie ľudských práv.

Korupcia je vnímaná ako jedna z hlavných komplikácií, ktoré malého podnikateľa stretnú v podnikateľskom prostredí. Zvyčajne on ako prvý trpí na trhu, kde vládne korupcia. A zvyčajne má málo sily, aby sa korupcii vyhol, následkom čoho jeho zisk a prežitie je veľmi neisté.

Okrem toho, že korupcia priamo zvyšuje peňažné výdavky, spôsobuje ďalšie nepriame výdavky tým, že manažérov malých podnikov núti rozširovať, meniť, zatvárať alebo reinvestovať svoj podnik, hľadať zákazníkov v zahraničí, najímať, školiť a prepúšťať pracovné sily, zlepšovať kvalitu produkcie, investovať do výskumu a vývoja alebo sa presťahovať.

Tu sa dostávame k druhému veľkému problému malého podnikateľa – nariadenia vlády. Myslíme si, že Slovensko rastie nie vďaka vláde, ale napriek vláde. Na čo úradník ministerstva siahne svojimi regulačnými opatreniami, vysychá ako záhrada bez dažďa.

Pomalé tempo rozvoja infraštruktúry a plytvanie zdrojmi by sa malo považovať za zločin proti obyvateľom. Úroveň korupcie je neslávne známa, byrokracia je „ručnou brzdou“ nielen v anekdotách. Zložitý daňový systém zabíja akýkoľvek rast podnikateľa a zároveň odháňa potenciálnych zahraničných investorov. Reformy prichádzajú nárazovo a chaoticky. Napriek tomu sa ale život na Slovensku hýbe.

Je na zamyslenie, či vláda ostane len otravnou okolnosťou, alebo aj skutočnou prekážkou v budúcnosti krajiny. Ekonomika nemôže prospievať bez minimálneho stupňa predvídateľnosti pravidiel. Vláda musí ponúknuť aspoň základy prostredia priateľského voči malému podnikateľovi. Ponúka?

Pozývame všetkých malých podnikateľov a tých, ktorí hľadajú zmeny v smerovaní Slovenska, aby prišli a podpísali sa pod túto petíciu. Tak tieto otázky získajú potrebný rozmer, aby sa vláda nimi vážne zaoberala.

Viete, čo je fór?

Že tento článok som preložil z jednej indickej stránky. Nahradil som názov India názvom Slovensko a úplne to sedí. Že áno?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s