Istoty v živote

Dnes mi napadlo, že istota je ako smrť.
Nielen, že sa vraví, že jediná istá vec v živote je smrť.
Myslím na istoty, ktoré poskytujú “smrť v dennom živote”.

1, Ak získaš istotu, že vec sa má tak a tak, umrela tvoja nádej, že by to mohlo byť inak. Čo môže byť aj dobre, pretože sa už konečne nádeje nedržíš a môžeš vykročiť vpred. Príklad: Vzťah. Spoznávaním nových ľudí ožívaš.

2, Dačo si dokonale naplánovať a mať teda istotu svojich očakávaní zabíja prekvapenia a dynamiku života. Áno, môžeš si naplánovať dynamický zážitok a byť zároveň otvorený prihrávkam momentálnych nápadov, ale ubral si tým priestoru pre ne. Príklad: Dovolenka. Ak netušíš ani, kde budeš spať, život získava dovtedy celkom nepoznané intenzívne čaro .. ; )
Iba ten, kto to zažil, vie presne, o čom píšem.

3, Istota príjmu v zamestnaní je zároveň istotou, že odovzdávaš svoj čas a flexibilitu, teda podpisom zmluvy si zakiloval svoju slobodu. Príklad: Práca, ktorá nebaví, ubíja. Neostáva ti ani čas ani energia na veci, na ktorých ti záleží. Málokto môže povedať, že ho práca posúva každý deň kúsok dopredu, že sa učí a rozvíja.

putovať do neznáma

A to určite nie je všetko.
Ja netúžim po istotách, pretože vždy je veľa vecí, ktoré musíme spracovať, keď prídu. Milujem prekvapenia života. Preto si namiesto pevných plánov vždy píšem radšej niekoľko preferencií, a keď sa o kus posuniem, vidím, aký najbližší krok je reálne zvládnuteľný. Mám rád prechádzku bez plánu, a teším sa, že ma možno niečo stretne. A aj na dovolenku rád jazdím občas sám, pretože tak som otvorený spoznať neznámych ľudí, a radšej som, ak mi ju nikto neorganizuje.
Snáď to nebude už priveľa, no keď sa povie istota, predstavím si aj stovky kureniec v hydinárni. Takže ja hlasujem za život, nepredvídateľný, farbistý, bez rovných čiar. Pre mňa istota sa vyskytuje iba (a práve) teraz.

:

A potom, keď príde sladká smrť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s