Kde vziať úľavu?

Zapínam televízor, konečne! Budú správy.

Dnešné noviny plné celkom newsčerstvých informácií otváram s istým pocitom vzrušenia a očakávania. Chcem predsa byť v obraze!
Ak som náhodou nebol dva dni na fejsbúku, rolujem správy dolu čoraz hlbšie, aby mi dačo neušlo.
Ale, čo by mi vlastne mohlo ujsť? Čo je to za obraz, v ktorom tak veľmi chcem byť? Prečo ľudia tak veľmi hltajú správy? Myslím, že sú dva hlavné dôvody.

  1. Praveký inštinkt sledovať okolie, či za rohom (alebo skôr za stromom) nečíha nebezpečenstvo. Táto vedecká teória (v minúte 1:00) vysvetľuje, prečo pozornosť priťahujú prednostne “zlé” správy. Novinári to zneužívajú a kŕmia nás všetkým tým balastom, aby si zvyšovali sledovanosť a doručili naše oči tam, kde im za to platia.
  2. Každý deň čakáme, že sa zjaví záchrana, pretože cítime nespokojnosť, nemáme sa tak dobre, ako by sme chceli. Predstav si tú úľavu – noviny ráno píšu “Skorumpovaní politici sú za mrežami”, alebo “Tvojho hnusného šéfa uniesli marťania”, alebo “Vláda rozdáva 400 € na hlavu každý mesiac”.

Predstav si, že dnes nájdeš pri chodníku v parku 150 euro. Predstav si, že príde tvoja láskavá mama a vraví “Všetko bude v poriadku, už som tu”. Na toto stále čakáme! Potrebujeme úľavu. Zároveň to prezrádza náš sklon k pohodlnosti. Ako radi by sme dostávali všetko ZADARMO! Ako keď sme boli deti. Funguje to však inak. Iba zaslúžená odmena nám dáva ozajstné uspokojenie. Najskôr dávame, potom dostávame, tak je to fér. Peniaze sa nehľadajú, ani nevyrábajú. Zarábame ich. Dobrý pocit prichádza, ak niekomu pomáhame.

Žiadne čerstvé správy nám nikdy neprinesú úľavu ani návod, ako mať zrazu krásny deň. Všetko, čo k tomu potrebujeme, už je dávno na svete. Znalosti, čoraz dostupnejšie vďaka internetu.  Vnútorný pokoj, stačí stíchnuť. Stačí hľadať. Pýtať sa a načúvať.

Keď si to preberieš, uvedomíš si, že ti správy nedávajú takmer nič. Rozhodne nie dobrý pocit. Ale ani nadhľad, či konkurenčnú výhodu. Ani len inšpiráciu! Je to dokonca ešte horšie, ale to je iná debata.

Končím, už je sedem. Zapínam televízor. Budú správy! Ale nie, vtipkujem, televízor nemám už dávno..

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s