Podnikať, či zamestnať sa?

Peniaze sú skvelé! Umožňujú nám viac spoznať a viac realizovať. Samozrejme, že peniaze nám nikto nedá iba tak. Peniaze sa zarábajú. Každý si hľadá svoj spôsob. Niektoré spôsoby sú namáhavé a niektoré navyše ešte aj zábavné. Veru, hoci sa to v Biblii tak píše, zarábanie nemusí byť len trápenie a pot. Do značnej miery je to otázka voľby – kadečo si ľudia volia tak, že im to napokon škodí. Že?

Igi

remeslo

Chcem byť rušňovodičom!

Vždy som tvrdil, že by to na svete vyzeralo celkom inak, keby nás v škole učili, ako si vybrať prácu (a ako si vybrať životného partnera). Lenže neučia. Sme hodení do vody. Dostávame len povrchné rady, ako “Dobre sa uč”, “Drž sa remesla”, “Muzika ťa neuživí”, a podobne. Voľakedy to možno platilo. Za socíku to bolo celkom inak. Ale časy sa menia. Azda málokto vie od detstva, čím by chcel byť. Škola nám v tom nepomáha, žiaľ, je to skôr naopak. Individualita je potláčaná, dôraz sa kladie na memorovanie znalostí, ktoré väčšina ľudí v živote nevyužije.

Rodená referentka odboru..

Každý sme pritom jedinečná individualita. A z tejto individuality máme vychádzať. Chceme žiť svoj vlastný život, či nie? Múdri vravia “..hľaď rozvinúť svoj najväčší potenciál”. Lenže nemáme potuchy, ako na to. Keď sa povie “Začni pracovať na tom, čo miluješ (tak ako mnohí ďalší)”, každý má poruke svoju odpoveď – svoje obavy, neistotu, pohodlnosť (skoro by som povedal, že diagnózu, ale to už je téma na iný článok). Mnohí sa neodvážia (osamostatniť), pretože sa boja zlyhania, neveria, že môžu dosiahnuť nejaké pozoruhodné výsledky. Alebo sa jednoducho nechali odhovoriť okolím, že ich to neuživí, že sú to bláznivé sny, a podobne.

Pritom každý známy človek, ktorý v niečom vyniká, je príkladom, že sa to dá. A svet každého takého obdivuje. U týchto ľudí sa nejedná o šťastie. Myslím si, že už ako deti vedeli, čo chcú robiť. To neznamená, že to robia teraz. Znamená to, že vedeli, čo chcú. Oni totiž vždy vedia, čo chcú. O to ide! Nespúšťajú svoju víziu z očí. Idú za ňou, lebo nič pre nich nie je dôležitejšie. Zhodujú sa na tom, že len malá časť úspechu je talent. Podstatné je vytrvalá práca. Jasné, že nemôže byť každý spevácka alebo hokejová hviezda, našťastie väčšina z nás ani nechce. Svet je pestrý, každý z nás je jedinečný a preto si každý vyberá cestu podľa svojho srdca, teda mal by, pokiaľ sa vyvíja zdravo.

Robota, či biznis teda?

Úvodná otázka sa nedá zodpovedať všeobecne. Mnohí budú šťastní v zamestnaní (o tom je iný článok). A je to tak dobre, lebo inak by nemal kto pracovať v zdravotníctve, v energetike, školstve a podobne. Ale keď tak debatujete s ľuďmi, zistíte, že cca 80% z nich chodia “do roboty”, lebo nemajú nič lepšie, nebaví ich to. Je to tragédia, keď vezmete do úvahy, že prácou trávime väčšinu dňa!

Hlavu hore, hľaď vpred!

Chcem povzbudiť každého, kto má výnimočný dar, kto prežíva radosť pri určitej práci, kto by robil určitú službu aj zadarmo, a ľudia mu za TO ďakujú, aby to rozvíjal. Hľadajme si vzory, študujme príbehy tých najlepších, skúmajme nové možnosti, experimentujme, diskutujme. Veď, čo bolo včera nepredstaviteľné, dnes je bežná vec. V dobe, keď sme dokonale dátovo prepojení a znalosti sú celkom na dosah, možnosti sú stále väčšie. Neklesajú ani s vekom, práve naopak!

Pravdou je, že 50-ročný človek, žena, či muž, má väčšie šance uspieť v podnikaní dnes a zajtra, pretože okrem úžasných technologických možností, ktoré majú všetci, má rozhľad a obrovské skúsenosti, a kontakty, ktoré sa nedajú kúpiť. Technické zručnosti, ktoré sa už nezvládne naučiť, môže a mal by delegovať na iných, trebárs tých mladších.“ Toto je skvelé odhalenie podnikateľa Garyho Vaynerchuka.

Už nechcem byť požiarnikom

Ak sa pri svojej práci cítite neprekonateľní, musia vás od nej odtrhávať a zabúdate na čas, tam ste správne. Možno vám chýba už len malý impulz, jedno akoby náhodné stretnutie a vaša záľuba sa zmení na živobytie snov.

Známy motivátor Scott Dinsmore nám radí: “Ak si nie ste istí, čo by to mohlo byť, opýtajte sa 4-5 svojich blízkych, ako vás vidia. Spomeňte si na svoj sen z detstva. Uvažujte, aké témy neustále priťahujú vašu zvedavosť. Možno váš talent a kreativita dokáže vyriešiť nejaký problém, ktorý trápi tisíce ľudí.”

Spojte sa teda s podobne uvažujúcimi, hovorte o nápadoch. Možno vďaka svojej šikovnosti neustále niekomu pomáhate. Prečo na tom nepostaviť živobytie? Samostatnosť síce prináša väčšiu zodpovednosť, ale najmä slobodu. Najviac radosti a spokojnosti zažíva iba ten, kto si sám riadi svoj život. Slovenské podmienky pre podnikanie sa teraz dramaticky menia, veď mladí ľudia, ktorí sa chcú realizovať, vytvárajú tlak, stavajú “nový svet”. O tom by sme mali hovoriť.

Bim-bam! Do videnia!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s