Chlieb ako hlavné jedlo

Hovorili sme o tom, písali sme o ňom. Kto ochutnal, pochválil. Skúšal som už rôzne múky a spôsoby prípravy. S droždím, s kváskom, so sódou aj bez kyprenia. Toto však je výnimočná chlebová excelencia.

kugluf onakvejsi

Takže očakávaný receptík na megavýživný chlebík je tu:

Materiál:
0,04 kg ..fazuľa .. mix 3 druhov
0,03 kg ..šošovica hnedá
0,05 kg ..pšeno
0,25 kg ..pšenica
0,15 kg ..špalda
0,05 kg ..jačmeň
0,4 l ..teplá voda alebo srvátka
0,05 l ..olivový olej
1 ks ..droždie
3 lyžice ..med
2 lyžičky ..soľ
bylinky a korenie – výber a množstvo podľa obľuby / odporúčam zažiť mletý koriander, zázvor, rascu, bazalku, oregáno..

● Toto je veľmi starý osvedčený recept, hoci u nás ho nepoznáme, takže nemusíme špekulovať, či je dobrý nápad miešať strukoviny s obilím.. Proteínov je tam toľko ako asi v ničom inom. Tiež veľa aminokyselín, minerálov, vitamínov a vlákniny.
Hovorím tomu “kompletné menu”.
● Čo som o tom čítal viac, klíčenie zvyšuje obsah živín, znižuje obsah lepku a odbúrava takzvané anti-nutrienty (napr. kyselinu fytovú), ktoré nám blokujú trávenie niektorých minerálov. Obilie a semená sú naklíčené fajn jesť aj na surovo, fazuľa však je jedovatá a treba ju povariť alebo upiecť. Postup klíčenia si naštudujte niekde na webe.

Príprava chleba:
► Cca 2-3 dni vopred dám do vhodných misiek naklíčiť, čo sa dá naklíčiť. Napríklad jačmenné krúpy a pšeno lúpané nevyklíčia, takže namočím ich až deň pred pečením, aby sa nepokazili, ale zmäkli. Fazuľa, šošovica a pšenica vybehnú pekne. Klíčenie však nie je nevyhnutné. Môžete obilie a strukoviny jednoducho zomlieť, pomiešať s ostatným materiálom a pred pečením nechať 6-8 hodín odležať. Predpokladám však, že to prijme aspoň dva krát toľko vody, preto by som tam droždie pridal až hodinu pred pečením, aby som dosiahol potrebnú hustotu. POZOR! Tento chlieb nie je z mieseného cesta, ale z liateho poloriedkeho. Má byť husté, ale má sa dať liať. Ak sa vám zdá cesto príliš riedke, prečo ho nezahustiť trochou ovsených vločiek?
► V deň pečenia naklíčenému obiliu, strukovinám a semienkam poďakujem, rozmixujem ich s vodou, pomiešam s olejom, medom, droždím, soľou a bylinkami, nalejem do vymastenej formy, nechám pol hodiny nakysnúť, a cca 50 minút pečiem v 175°C rúre. Použiteľné je korýtko aj forma na bábovku.

Pozor, trochu iná, veľmi utešená verzia je nekvasený chlieb! Ten môj každému chutí. Stačí vynechať droždie a zmes načapkať na pomastený plech ako také 1 cm hrubé placky; upečú sa vám sťaby rovno krajce chleba. Podľa hrúbky to stihnú skôr než bocheň, cca do 1/2 hodiny.

Treba sa s tým baviť a tešiť. Ja budem experimentovať s rôznymi semienkami, skúste aj vy. Dnes som kúpil konopné, čierny sezam a pšenicu Kamut.

zrnka klicive

Takisto skúšajte rôzne bylinky a korenia, ktoré vám zachutí. Ja dávam kadečo podľa pocitu a podľa toho, čo nájdem, vždy inak..
Skúšajte pridať rôzne múky, napríklad kukuričnú alebo pohánkovú. Pridajte ovsené vločky, ak máte na ne chuť. Napokon, uvedené množstvá obilnín a strukovín môžeme pokojne brať iba ako odporúčané – nič hrozného sa nestane, ak bude v chlebíku viac šošovice alebo napríklad pšena. Vyskúšame – uvidíme.

Tento chlieb mi s troškou čerstvej zeleninky a kúskom syra stačí ako celý obed.
Pomaly si prežúvam a myslím pritom na hlboké slovenské lesy a na lúky široké .. : )

No a tu ho máme nekvasený. Skúsil som naliať cesto na celý plech a po upečení nakrájať. Výborné rýchle riešenie! Neviem už, koľko bolo materiálu, ale celý veľký plech dal 800 g chleba hrubého 1 cm.

svetla

Reklamy

One thought on “Chlieb ako hlavné jedlo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s