Výhody len pre vyvolených

Poznávanie života je ako stúpanie po tisícoch schodov a keďže každý sme na inom schodíku, ťažko môžeme celkom pochopiť druhého. Poznáš to – chceš niekomu dobre a on si stále tvrdí svoju “pravdu”. Nemôžeš mu radiť a pomáhať nasilu, ani sa rozčuľovať, že ťa nechápe. Nedokážeš nikomu vidieť do hlavy.

Davide_Ragusa_s

Autor fotografie: Davide Ragusa

Sú nás milióny. Každý máme iné schopnosti, iné skúsenosti a iné preferencie, teda povedzme, túžby. Niekto je šťastný v úzkom kruhu najbližších, krútiac “nudný život” v malom meste. Iní by bez prechádzky po svojom obľúbenom nákupnom centre tvrdili, že deň bol na nič. Mladý sused má víziu dokonalého života v športovom super aute s modelkami a neobmedzeným kontom v banke.

Niekto je v nebi, keď objavil “zázrak prítomného okamihu” a mení sa na chodiaci úsmev. Mnohí sa klaňajú Ježišovi a nepochybujú, že našli to najdôležitejšie; považujú to za najvyššiu možnú výhodu. Každý trochu inak. Nie všetko je dôležité pre každého. Je v poriadku, ak sa od seba odlišujeme a každý nachádzame uspokojenie v tom svojom. Mali by sme sa tolerovať, alebo ešte lepšie, pomáhať si rásť.

Obrovské množstvo ľudí však cíti vo svojom živote neuspokojenie, pretože sú presvedčení, že nedosiahli v živote vytúžené výhody, ich sny sú jednoducho v tejto chvíli nedosiahnuteľné. Ak túžiš po výhodách, ktoré sú ti príliš vzdialené, potrebuješ vyrásť. Potrebuješ pochopiť, kde je tvoje miesto a čo je určené práve pre teba. Nie, že by to bola ľahká úloha.. Vidíme to všade naokolo – ľudia hromadne kopírujú ciele od iných, čo im prináša len veľmi prchavé a povrchné uspokojenie.

Nejdú k podstate, nejdú k svojej vlastnej podstate. Ako vravel Ježiš, ten učiteľ – “Kde je tvoje srdce, tam je tvoj poklad”. Iba vo svojej jedinečnosti môžeš objaviť svoje jedinečné výhody a nájsť tak spokojnosť. Nemusí mať každý nový Mercedes, nemusí každý chodiť cez leto k moru v štýle All inclusive. Čo niekoho nadchne, druhého vôbec nezaujme, a tak je to v poriadku. Naše životy sa práve preto tak odlišujú, lebo každý si ten svoj tvoríme podľa seba. Ak má niekto blbý pocit, že jeho život je nuda, iba on sám je príčinou. Rozmanitosť, pestrosť, bohatosť nášho sveta oslovuje jedinečnosť v každom z nás neopakovateľným spôsobom. Inými slovami, každý si vyberie a každý si nájde to pravé pre seba, pokiaľ sa aspoň trochu pozná a má ako-tak jasno v tom, čo naozaj chce.

A ak si si už vybral “to pravé” pre seba a stále to nemáš, ani to nie je dôvod k zúfaniu. Všetko má svoj čas. Deti zvyknú mrnčať, že “kedy tam už budeme?”. Dospelý človek vie, že každý krok má svoj zmysel, je výsledkom jeho včerajších krokov. Dopraj si na ceste trochu spokojnosti. Zamiluj sa do miesta, kde sa práve nachádzaš, hoci pohľadom už skúmaš cestičku, kadiaľ sa vyberieš zajtra ráno. Vďačnosť za to, čo práve teraz máš, neznamená, že pri tom musíš ostať.

svaty domof 16

Ak necítime vďačnosť za to, čo už máme, prečo si myslíme, že budeme šťastní, keď budeme mať viac?

Vytrvalo v sebe hľadaj, čo je to pravé pre teba, aby si nekopíroval preferencie druhých. Keď objavíš tú svoju iskru, keď sa naučíš cítiť vďačnosť za dnešok, uvidíš aj tú svoju cestu ako oveľa schodnejšiu. Všetko sa ti zjednoduší a prenikne ťa napokon radosť. Získaš výhody ako nikto iný.

Len mi teraz niekto nenapíšte, že “ako má byť spokojný a vďačný človek s ťažkou diagnózou?”. Riešime tu princípy napredovania, nie univerzálny návod na šťastie. Nezabudnite, stúpame po tisícoch schodov..

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s