Prečo som vegetarián

Kedysi dávno som o dôvodoch, prečo mäso nejesť, veľa čítal. Teraz radšej pozorujem svet a svoje telo, občas aj trochu rozmýšľam. Zdôrazňujem, že som vždy bol a stále som gurmán. Zo všetkých pravidiel o jedle to najdôležitejšie je mať z jedla radosť a zdravý pocit, dopriať si chvíľku pohody.

Trávenie mäsa naše telo zaťažuje, čo dobre zo skúsenosti poznáme. Zelenina by pomohla, komu by sa ale chrúmať chcelo.. Záťaž sa ešte zvyšuje, keď je porcia jedla väčšia, než potrebujeme na zasýtenie hladu. Rozhodol som sa nezaťažovať svoje telo.

Takže moje dôvody dnes:

Ekonomika

Už dávno je spočítané, že rastlinná potrava, ktorú dávame zvieratám, aby sme získali ich mäso, by nasýtila 10 x viac ľudí, než zasýti mäso týchto zvierat. Každý by mal znižovať svoj dopad (footprint) na zaťažovanie planéty.

Náš tráviaci systém

Je fakt, že šelmy, pre ktoré je mäsitá potrava typická, majú tráviaci systém oveľa kratší než človek. Dôsledkom toho vraj je, že počas posúvania mäsa našimi črevami dochádza k jeho rozkladu, pričom vznikajú látky, ktoré človeku škodia. A je fakt, že sa mi trávenie pekne vyladilo, keď nejem toľko ako predtým a nejem mäso.

Mäso nepotrebujeme k svojej výžive

Nie je zaujímavé, že tie najväčšie tvory na Zemi sú vegetariáni, dokonca vitariáni?! Slony, veľryby, gorily, dobytok, ťavy, kone, .. Skromná prírodná strava im dokonale zabezpečuje silu a krásu.

spiizy na grile

Vždy som miloval grilovačku!

Nenásilie

Keby sme mali kvôli mäsu zviera sami chytiť, zabiť a očistiť, verím, že väčšina z nás by sa ho rada vzdala. Že ľudia odpradávna lovili a jedli mäso? Áno, lovili a z nášho pohľadu to boli divosi. Odkaz náboženských učení je: nezabiješ. Zvieratá sú našimi susedmi tu na Zemi a zaslúžia si súcit. Nenásilie patrí k základom duchovného života asi vo všetkých náboženstvách. Mnohí známi myslitelia sa vraj stravovali vo vegetariánskom štýle.

Strach a stres

Hovorí sa, že pri zabíjaní zvieraťa sa do jeho krvi a ďalej do svalov vylučujú stresové biochemické látky, ktoré potom po konzumácii mäsa človek dostáva do tela. Znie to logicky. A tiež nelákavo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Polievka z domácej sliepky sa považuje za liečivú

Píšem za seba, nikomu svoje postoje nevnucujem. Ako vo všetkom, každý máme svoje dojmy a počuli sme dačo, čo nám dáva zmysel. Všetky tie večné spory dokazujú, že skúmaniu sveta asi nikdy nebude koniec.. : )    Ja hľadám odpovede najradšej v prírode, ktorá je skrátka geniálna.

Reklamy

5 thoughts on “Prečo som vegetarián

 1. Braňo extrémy sú nebezpečné napr.

  http://samsebepan.sk/4-mesiace-vegan-preco-jem-opat-maso/

  – som nepočul o tom aby v nemocnici ležal niekto kvôli intoxikácii chlebom alebo mäsom, naopak (ako je vyššie spomenuté) nájdu sa v nemocnici pacienti, ktorých zdravotný stav je priamym výsledkom tzv. alternatívneho životného štýlu (napr. vitariánstva).

  – úplné vylúčenie živočíšnej a varenej stravy z jedálnička je vedecky neopodstatnené.
  viac na:
  http://www.zradielko.sk/2013/08/vitarianstvo/

 2. Pozdravujem vás blogeri, Teba Brani zvlášť. Máš peknú stránku, jednoduchú a veru sympatickú. A nielen vizuálne, ale aj tematicky, názorovo.
  Prihodím teda zopár viet aj ja.
  Ako iste vieš, čo sa týka stravy, mám to tak poprekladané: mäsité aj rastlinné. Po istých životných udalostiach som si začal obzerať svoj životný štýl aj z iných strán…no a jak sa tak rozhliadam, zisťujem ako čudné tá naša ľudská pospolitosť kľučkuje v tomto svojom vývoji. Systematicky sa trávime (otravujeme) doslova výrobkami, ktoré sú už iba ponáškami na skutočné a prospešné potraviny. Ako ináč nazvať mäsovú veľkoprodukciu s jej chemickými praktikami, na ktoré denne umierajú zástupy “fajnšmekrov”? Kto má oči a vie čítať, ľahko sa dopracuje k faktom. A preto Ti stískam pomyselne ruku a blahoželám Ti k tak ľahko prehodenej výhybke. Mne to veru tak ľahko nejde. Moje toxíny a návyky si žiadajú svoju “daň”😞. Je známe, že vege strava má všetko, čo humanoid potrebuje…ruku na srdce, bude nám ľúto za mäskovými plynmi?😀…a to už nehovorím o ekonomickosti rastlinnej produkcie. Výskumy ukazujú, že je to 20:1 v prospech vege.
  …kto má rozum, za hodno ho používať!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s