Odpustenie každý deň

Miluj blížneho svojho.
Ak už nič iné, v tomto som určite hriešny. Neviem vynechať pocity hnevu voči niektorým ľuďom, hoci sa snažím. Ťažko pochopiteľné sa mi zdajú podrazy a bezohľadnosť, ktoré som od nich zažil.

Napadlo mi, že ak by im to mohlo pomôcť, viem sa preštelovať tak, že by som ich rovno a úprimne objal. Neverím však, že im to pomôže. Človek sa môže meniť, ale len veľmi pomaly.

Fotila: Ajka Kuklová

Odpustenie väčšinou chápeme ako akt smerom k inému človeku. Je to však hlavne o mne. (Krásny obrázok odfotila Ajka Kuklová)

Dnes mi ale napadlo, že postoj ODPUSTENIA pomáha mne. Je to môj vnútorný mier, ktorý si potrebujem tvoriť. A ak neodpustím, sú to moje spomienky na konflikty – šrámy na duši – ktoré ma vyrušujú a kazia mi výhľad. Veď odpustiť niekomu neznamená, že budem ľuďom naivne dôverovať alebo že budem pokračovať v spolupráci s niekým, kto nevie dať to, čo potrebujem. Môžem sa od človeka vzdialiť, ale nebudem v sebe opatrovať výčitky a pocity krivdy a hnevu.

Naše vzťahy si môžeme väčšinou voliť, ale nielen to. Je na nás, aby sme si ich budovali. Vo vzťahu, ktorý nemôžeme alebo nechceme skončiť, je odpustenie a tvorivé hľadanie cesty zázračne liečivé a v podstate celkom nevyhnutné.

A vôbec, veď ten najdôležitejší vzťah mám so sebou samým. Ak chcem dobre vychádzať s druhými, je nevyhnutné mať rád seba, prijať sa takého aký práve som a odpustiť si prešľapy, kvôli ktorým si búcham hlavu o múr.
Tak sa v tom vyznaj! Je to náboženstvo, či psychológia?

(koniec jari 2014)

Reklamy

2 thoughts on “Odpustenie každý deň

  1. ahoj Brano, zatial som sa k odpusteniu dostala cez verejne uznanie svojej casti zodpovednosti a ospravedlnenie sa. Vacsinou mi je jasne, ze ten druhy ma (tiez) maslo na hlave, ale veci ma stvu tak velmi, ze mi to robi az fyzicky zle. Takze vedome idem cez tento ocistec kvoli sebe. To ostatne nech si poriesi druha strana…ale samozrejme, nie vzdy viem najst silu, nie vzdy je vztah pre mna dolezity a bolest dostatocne velka, aby som do toho isla..

  2. Veď to, ak nie je vzťah dôležitý, kývneme nad konfliktom rukou a ideme ďalej. Avšak dôležité je dosiahnuť úľavu, aby ostal pokoj v duši. Či to vyriešime na našej strane, alebo spolu s druhou stranou, to záleží od situácie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s