Čerstvý magister psychológie

Prečo si myslím, že dnes to môže mať s obživou psychológ aj bez mnohých rokov praxe vcelku ľahké?

Každý rok sa vyrojí zo škôl kopec absolventov, nielen psychológov. Niektorí cestujú rovno do zahraničia, aby našetrili, oťukali sa a užili si svet. Ďalší doma lamentujú, že pre toľkých práce niet, že firmy chcú ľudí s praxou, že všade málo platia a tak sa chopia dočasných možností v oblastiach, ktoré neštudovali. Obávam sa, že málokto sa naozaj zamyslí nad problémami spoločnosti a tvorivo sa vloží do hľadania riešení. Snáď tí, ktorí začali už popri škole.

A pritom práca psychológa sa dotýka tej najdôležitejšej ľudskej stránky – sebaidentity, ktorá je určujúca pre budovanie vzťahov a nachádzanie spokojnosti, pre sebarealizáciu!
Nejde o to, že mať terapeuta je trendové. Ide o to, že ľudia sú dnes veľmi popletení, sú zmätení viac než kedykoľvek v histórii. Trpia sebaklamami, povrchnými hodnotami, nevedia komunikovať, riešiť konflikty, vychovávať deti, nevedia si poradiť. Život má takmer šialené tempo, informácií je obrovský nadbytok.

Carl_Jung

Ukážte mi zdravého človeka a ja vám ho vyliečim.

A riešenie týchto a iných problémov je práve v sebapoznaní. Či už psychológ účinkuje ako autor a lektor alebo ako kouč či poradca, má šance ako málokto iný otočiť ľuďom život o 180°.

Myslím, že čerstvý magister si potrebuje čo najskôr začať budovať sféry odborného záujmu, ktoré ho najviac oslovujú a o ktorých bude učiť. Učiť, tým myslím prednášať, písať o nich a samozrejme ďalej študovať. O týchto sférach začne švitoriť v blogu a na sociálnych sieťach aj naživo, oťuká sa na prvých sedeniach zadarmo a veľmi rýchlo sa zaradí do tzv. férovej výmeny (vysvetlím neskôr), napríklad môže začať robiť webináre a workšopy. A môže to byť veľmi úzko zameraná oblasť záujmu.

Niekto múdry povedal: “Staň sa najlepšou verziou seba” a dobrý psychológ v tejto krásnej úlohe ľuďom veľmi pomáha. Osobný rozvoj je populárna téma. Schopní jednotlivci majú záujem rásť, dobre sa v spoločnosti umiestniť a excelovať. Kvalitné firmy zamestnancom rady platia semináre a teambuildingy. Ak psychológ svoju prácu miluje, jeho služba má veľkú hodnotu a bezpochyby bude v tomto svete ako autorita dobre zaplatený.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s