Prečo joga?

Vraví sa, že taký si mladý, aký pružný máš chrbát. Joga je na “údržbu” chrbtice dokonalý systém. Je to výnimočný spôsob, ako byť v kontakte s celým svojim telom. Použije všetko – svaly, kĺby, šľachy. Dotkne sa vnútorností – pomocou polôh a dýchania blahodarne masíruje telo zvnútra. Navyše, upokojí myseľ.

Každý tréner vám povie, že určitý pohyb namáha len určitú skupinu svalov. S jogou je šanca nevynechať nič. Podobne to majú napríklad aj taičisti so svojim cvičením.

Na gympli som robil o joge ročníkovú prácu, bolo to také úvodné objasnenie, čo je joga a aké prínosy človeku poskytuje. Vtedy som si povedal, že “až raz budem mať problémy so zdravím, viem, že joga mi zachráni prdel”. Pamätám si, ako mi denné cvičenie niekoľkých polôh už po 2 týždňoch pekne vyladilo trávenie. Ale nešlo len “o prdel.” Tínedžerská myseľ sa poznateľne upokojila.

Pomaly to zas objavujem. Experimentujem. Celé roky som sa do toho nevedel ozaj pravidelne pustiť. Nikdy však nie je neskoro. Prednedávnom som spoznal učiteľa, ktorý sa joge venuje prakticky celý život. Dve cvičenia s ním mi uvoľnili zaseknuté kríže tak, že som mohol zase cvičiť. Každé ráno cvičím prinajmenšom tú najznámejšiu zostavu – pozdrav slnku, aby sa mi chrbát ďalej zlepšoval. 

Totiž, snažil som sa cvičiť vždy ráno už niekoľko týždňov a náhle som si chrbát v práci preťažil. Seknuté kríže, lumbago, vravia tomu doktori. Nedokázal som sa ráno pri umývadle predkloniť. Predtým sa mi to stalo dva krát pri športe a trvalo vždy pol roka, kým sa to samo uvoľnilo.

 

Prečo pravidelne meditovať?

joga

Pridajte sa k nám, ktorí sme sa rozhodli učiť sa načúvať svojmu telu. Kontakty a rozvrhy cvičení ľahko vygúglite v každom meste. Neviem žiadne odporučiť, pretože som netestoval učiteľov. V Bratislave sú ich isto desiatky, aj v Piešťanoch je niekoľko skupín.

Za seba môžem povedať, že čím pomalšie je cvičenie, tým lepšie sú účinky. Vyhovuje mi dlhá výdrž v polohách, nie dynamické cviky, ktoré mi pripadajú ako aerobik inšpirovaný jogou. Vychutnávam si koncentráciu na svoje telo, keď rytmus pohybov prispôsobujem svojmu dychu.

DSCN63 medit

A tu sa píše, že súčasné výskumy odhaľujú, že joga a meditácia sú často oveľa účinnejšími prostriedkami na liečenie ako chemické preparáty.

Ono to bude tým, že mnoho chorôb má príčiny v našej duši, či skôr vo vedomí. Joga zlepšuje náš mozog, robí naše telo silnejšie, pružnejšie, uvoľnenejšie. Upokojuje myseľ. Pomáha nám celkove sa obnovovať.

Naše telo má úžasnú schopnosť dať sa do poriadku. Stačí len nechať ho bez stresu – trochu si pozmeniť postoje smerom k optimizmu a v prvom rade, dobre sa vyspať každú noc.

A už tu máme pokračovanie úvah o joge.. O joge trochu hlbšie

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s