O joge trochu hlbšie

Nemajte z jogy obavy. Žiadne tajomstvá, joga nie je strečing, ani zauzlovanie svojich rúk a nôh so zavretými očami. Telesné cvičenia sú práca s energiou tela. Oveľa dôležitejšie je však, že joga je cesta sebapoznania. (Prečo sa treba spoznávať? Dajte tipy do komentára)

Sadhguru a kvet

Spoznávať sa môžeme len vtedy, keď so sebou sme. Cvičenia nám pomáhajú odpútať na chvíľu myšlienky od okolitého sveta. Vnímame, ako dýchame, čo robí naše telo, kde je naša pozornosť. Keď naše myšlienky nelietajú kade-tade, sme so sebou. Začíname si uvedomovať, že sme myseľ a telo, ktoré fungujú v okolitom svete a zároveň sme vedomie, ktoré to všetko môže pozorovať a riadiť. Malo by nás riadiť. Inak nás riadia okolnosti a záujmy druhých. Tak nemôžeme byť spokojní. Náš život tak v podstate nemá zmysel. Či žijeme automaticky alebo vedome, sa naozaj dá dobre prirovnať k spánku a k prebudeniu. Spoznávanie seba teda spočíva v bdelom pozorovaní našich myšlienok, pocitov a reakcií. To som už ale zašiel trochu ďalej. Stále však je to len amatérska “psychológia” – sebapoznávania sa netreba báť.

Joga mi ukázala svoje možnosti už, keď som mal 16-17 rokov. Každodenné cvičenie polôh mi už po týždni upravilo trávenie, upokojilo myseľ a prehĺbilo spánok. Viac o tom v mojom predošlom článku..  ..(Potom som sa joge vlastne väčšinu života nevenoval. Až nedávno, v roku 2016 mi dve cvičebné hodiny uvoľnili zaseknutý chrbát tak, že som si po dvoch mesiacoch zas mohol ráno v predklone umývať tvár.)..  Dnes si dám aspoň 10 minút denne a nerobím z toho vedu. Lepšie 2-3 polohy, ako nič. Väčšinou sa mi potom cvičenie samo fajn natiahne. Najťažšie je začať, vieme.

swami horiz

Na každodenný život majú najväčší účinok vnútorné cvičenia s pozornosťou. Ide o to, uvedomovať si čo najčastejšie, kde som a čo robím. Hlavne v negatívnych emóciách sa treba dostať nad situáciu a pýtať sa, prečo som reagoval práve takto. Vlastne by som – v zmysle automatického konania – nemal reagovať vôbec. Každá moja myšlienka, každé slovo a čin by mali vychádzať z toho, čo chcem ja. Mali by byť v súlade s mojimi hodnotami. Malo by ma riadiť moje vedomie. Veru, až sa hanbím vždy, keď sa nechám vyprovokovať k nejakej automatickej reakcii. Najmä hnev, občas úzkosť, poznáte to.. Ale robím na tom, som trpezlivý. Viem, že okrem podvedomia za to môže jedna z najstarších častí nášho mozgu – amygdala, presnejšie, biochemické procesy v tele. A tie, i keď sa nám to môže zdať neuveriteľné, dokážeme ovládať (o tom inde, inokedy).

calm daylight evening grass

Photo by Pixabay on Pexels.com

Je nám jasné, že v každej činnosti, najvýraznejšie to vnímame v práci, nesústredenosť znižuje náš výkon. Práve v práci možno najviac oceníme vedomé riadenie svojich myšlienok a činov, no najmä sústredenie. To je ďalší veľký prínos jogy. Ak ostávame pokojní a prítomní, ľahšie udržíme pozornosť na svojich cieľoch.

Takže čo je joga? Je to práca na sebe ako celku.

Áno, Tomáš, dá sa ísť ešte hlbšie, možno inokedy.. ; )

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s